Головна Статті Оголошення Герої
не вмирають!
Освіта Культура Он-лайн трансляції
нарад
Учасникам АТО та членам їх сімей Що потрібно знати
про коронавірус?

Корисні сайти

Офіційний сайт Снігурівської районної ради Офіційний сайт Снігурівської міської ради Офіційний сайт Миколаївської облдержадміністрації Президент України Верховна рада україни Вісті Снігурівщини Вісті Снігурівщини ДЕРЖАВНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
У СПРАВАХ ВЕТЕРАНІВ ВІЙНИ 
ТА УЧАСНИКІВ АНТИТЕРОРИСТИЧНОЇ ОПЕРАЦІЇ Снігурівська молодіжна колегія Снігурівська центральна районна бібліотека

Щодо впливу на погодні умови

Погодні умови весни та початку літа 2018 року були дуже складними для сільгоспвиробників. Відсутність дощів викликало певні чутки в деяких колах. На публікацію від 6 червня 2018 році в інтернет виданні СНІГ, щодо занепокоєння окремих сільгосптоваровиробників району з питання «розгону» хмар літаками для з’ясування даного факту Снігурівською райдержадміністрацією було направлено запити до Миколаївського обласного центру з гідрометеорології, та в\ч А 4465 Міністерства оборони Ураїни з проханням надати роз’яснення з питань впливу польотів на літаках на такі погодні явища як дощ.

Для ознайомлення населення надаємо витяг з листа Міністерства оборони України, в\ч А 4465:

«Технологія створення сприятливих погодних умов була розроблена в 1990 році фахівцями Державного комітету з гідрометеорології та контролю природного середовища, а з 1995 року, після першого масштабного застосування під час святкування 50 – річчя перемоги у Другій Світовій війні, почала застосовуватись досить широко.

Для розгону хмар активно використовується йодисте срібло, кристали випаровування рідкого азоту, сухий лід та інші компоненти. Проти шаруватих форм нижнього шару хмар з висоти в кілька тисяч метрів розпилюють сухий лід. Це гранули вуглекислоти довжиною 2 см і діаметром 1 – 1,5 см, які розсипаються з літаків. При попаданні на хмару вуглекислота кристалізує вологу, що міститься в ній, хмара «охолоджується» і поступово розсмоктується. Проти шарувато – дощової хмарності застосовується рідкий азот, а для припинення формування високих купчастих хмар – порошки цементу, тальку або гіпсу, які при розсіюванні обтяжують потоки висхідного повітря і перешкоджають формуванню хмари. Йодистим сріблом бомбардують найбільш потужні дощові хмари.

Сам процес «розстрілу» дощових хмар метеорологами називається «засівання». Принцип діє ґрунтується на концентрації вологи, що знаходиться в атмосфері, на ядрах розпорошеного реагенту, після чого опади набувають критичної маси і бувають «змушені» випасти, не досягнувши території міста або будь – якої конкретної ділянки землі . Сам процес розгону хмар починається за годину – півтори до наміченого часу і ведеться на відстані 50 – 150 кілометрів від того місця, де необхідно забезпечити сприятливу погоду.

Для проведення подібних операцій застосовуються спеціально обладнані транспортні літаки Іл – 18, Ан – 26, Ан – 12. В їх вантажних відсіках встановлені системи, призначені для розпилення рідкого азоту. У хвостовій частині деяких літаків встановлені також пристрої для відстрілу патронів, що містять сполуки срібла. Спочатку повітряна розвідка уточнює обстановку, після чого з одного з аеродромів злітають спеціальні літаки з реагентами.

Крім правильно підібраних реагентів і особливо обладнаних літаків, в цій процедурі також беруть участь спеціально навчені пілоти. Льотчиків одягають в спецодяг, а весь політ вони проходять в кисневих масках. При застосуванні рідкого азоту теоретично можлива розгерметизація літака, що знаходиться на висоті 7 – 8 тисяч метрів. Температура повітря там становить мінус 40 – 60 градусів Цельсія, Крім того, кисневі маски потрібні, щоб уникнути отруєння пілотів азотом.

Самі польоти пов’язані з певним ризиком, так як в умовах підвищеної хмарності існує загроза потрапляння в зону сильної турбулентності.

У СРСР вперше у світі були створені наукові установи, що займалися проблемами штучного впливу на хмари. Колектив радянських вчених, очолюваний професором І.Н.Оболенським, вперше довів, що в принципі людина може впливати на розвиток хмар.

Крім того, вчені придумали спосіб, як зробити хмари щільнішими і збільшити кількість дощів в посушливих місцях. Вони розпилюють з літаків в повітря дрібні частки (аерозоль). Водяна пара, що випарувалась із поверхні землі, осідає, накопичується на цих порошинках і утворює хмари, з яких випадають опади.

Людина навчилась керувати хмарами. Для цього використовується авіація, за допомогою якої в повітрі розпорошуються різні хімічні реагенти, але сучасна військова авіація не має на озброєнні вищеописаних спеціально обладнаних літаків. Тому ні теоретично, ні практично військові літаки впливати на формування хмар не можуть.»

Крім того наводимо коментар Миколаївського обласного центру з гідрометеорології:

«Починаючи з квітня місяця і по теперішній час ( по 21 червня 2018р) в південній половині Миколаївської області, в тому числі і в Снігурівському районі, спостерігався стійкий дефіцит опадів. Так у квітні за місяць випало 0.8мм опадів, що склало 2% від місячної норми, у травні опадів випало 70% від норми, а в першій та другій декадах червня опадів не було. Таким чином дефіцит опадів, який спостерігався з кінця березня по другу декаду червня спричинив розвиток, поширення та поглиблення грунтової та повітряної посухи в Снігурівському районі. Запаси продуктивної вологи під сільгоспкультурами в 20см шарі грунту станом на 21 червня відсутні, а в метровому шарі – незадовільні.

Випадіння опадів напряму залежать від циркуляції в атмосфері. В період з квітня по теперішній час ( по 21 червня 2018) переважало поле підвищеного тиску – антициклон. Атмосферні фронти, які переміщувалися з північного заходу і на яких спостерігались грозові дощі в Первомайському, Вознесенському районах, по мірі їх надходження на південний схід (Снігурівський район) на фоні підвищеного тиску розмивались, через трансформацію повітряних мас волога в хмарах зменшувалась, хмари не досягали того стану, при якому можливі дощі, а навпаки розтікались через сухе повітря і ймовірність опадів зменшувалась до нуля .»

Тож, шановні добродії, зважаючи на вищевикладене підсумовуємо, що наявність чи відсутність військових літаків в небі ніяк не впливає на випадіння дощу.

 

Начальник відділу агропромислового
розвитку райдержадміністрації
Н.Суслєганова
Поділитися:

Дата: 09.07.2018 | 14:24


Приєднуйтесь до нашої спільноти в Facebook:

Анонси подій

Читайте також:Моніторинг захворювання COVID-19 в Україні

Підтверджено випадків

0

Всього одужало

0

Летальних випадків

0

Моніторинг захворювання COVID-19 на Снігурівщині

Виявлено випадків

8

Всього одужало

4

Всього хворіє

3

Летальних випадків

1Безоплатна правова допомога