Головна Статті Оголошення Герої
не вмирають!
Освіта Культура Он-лайн трансляції
нарад
Учасникам АТО та членам їх сімей Що потрібно знати
про коронавірус?

Корисні сайти

Офіційний сайт Снігурівської районної ради Офіційний сайт Снігурівської міської ради Офіційний сайт Миколаївської облдержадміністрації Президент України Верховна рада україни Вісті Снігурівщини Вісті Снігурівщини ДЕРЖАВНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
У СПРАВАХ ВЕТЕРАНІВ ВІЙНИ 
ТА УЧАСНИКІВ АНТИТЕРОРИСТИЧНОЇ ОПЕРАЦІЇ Снігурівська молодіжна колегія Снігурівська центральна районна бібліотека

Той, хто надихає країну на перемоги! В’ячеславу Чорноволу виповнилося б 80 років

Сьогодні 80 років від дня народження В’ячеслава Чорновола.

Журналіст за освітою, багаторічний в’язень радянських концтаборів, один із засновників Народного руху. Він – був борцем за демократію, волю й незалежність України.

На початку 90-х – став одним із натхненників проголошення Декларації про державний суверенітет та Акту незалежності нашої країни. З нагоди пам’ятної дати Президент Порошенко зазначив, що В’ячеслав Чорновіл нині надихає на перемогу у гібридній війні.

Нагадаємо, загинув відомий український політик в автокатастрофі 25-го березня 1999-го року поблизу Борисполя на Київщині. Обставини аварії й досі не розслідувані.

“Ти вирішив, що так, а не інакше треба діяти? Віриш у свою дорогу? Іди й не звертай!” – таким було життєве кредо В’ячеслава Чорновола. Журналіст за освітою та покликанням, він значну частину свого життя присвятив боротьбі за незалежність України, провівши 15 років за сфабрикованими справами у тюрмах і на засланні.

24 грудня Герою України В’ячеславові Чорноволу виповнилося б 80 років. Спогадами про знаного українця напередодні річниціділяться його рідна сестра, Валентина Чорновіл, та близький соратник — Ярослав Кендзьор.

– Яким вам запам’ятався В’ячеслав Чорновіл? Які особливості його характеру ви могли б відзначити?

Я. Кендзьор: – Зазвичай у спілкуванні Чорновіл був спокійним, врівноваженим. Допоки не заходила розмова на якісь дуже важливі й суперечливі теми. Тоді він виходив на хвилю певного емоційного збудження. Миттю, як із рогу достатку, висипав аргументи. Немов вулкан, вивергав зі себе багатющий арсенал свого інтелекту. І рідко хто міг переконати Чорновола, що він не має рації. Навпаки, В’ячеслав нейтралізував усіх своїх опонентів фактажем і логікою аналізу. Нині політиків такого штибу, з такими рисами я не знаю.

В. Чорновіл: – В’ячеслав завжди піклувався про мене, на десять років молодшу від нього сестру. Пригадую, була ще школяркою, а Славко – студентом, він приїхав додому на канікули. Ми спілкувалися, і я, як звично в нашому селі на Черкащині, вживала такі слова, як “канєшно”, “навєрно”. Славко набрав відро води з криниці та хлюп на мене: “Оце тобі за “канєшно”, а оце – за “навєрно”. Той холодний душ я запам’ятала на все життя. Таких слів більше не говорила.

Славко був дуже наполегливим. Ця риса в нього сформована ще з дитинства. Я добре пам’ятаю кімнатку в батьківській хаті, де навчався брат. На стіні біля тапчана висів складений ним розклад на кожен день: перелік справ плюс спорт – біг. В’ячеслав завжди доводив усе до кінця. Не кидав справ на півдорозі. Щоразу, коли мав можливість, сідав і писав. Мова його була відшліфованою, соковитою.

– Яким був стиль, ритм його життя?

Я. Кендзьор: – Я собі досі не можу уявити, як він, будучи народним депутатом і водночас шеф-редактором газети “Час/Time”, щоранку перед виходом на роботу в парламент писав авторську колонку. Наочний приклад того, як Чорновіл витримував несамовитий темп життя, – десятитомник його праць. Після розколу Народного руху, наприкінці 1998 року — на початку 1999-го, він несамовито гасав Україною. За одну добу міг відвідати три області, наприклад Кіровоградську, Черкаську та Київщину, і зустрітися там з рухівським активом, представниками влади. За таких умов, адже Чорновіл часто бував у дорозі, легше було організувати так звану автопригоду, яка i сталася з ним 25 березня 1999 року…

– Які ще риси В’ячеслава Чорновола запам’яталися вам?

Я. Кендзьор: – Настільки відданої ідеї людини я не бачив. Будучи студентом-першокурсником Київського університету, він на Володимирській гірці присягнув своїм товаришам усе життя боротися за реалізацію ідеї незалежної Української держави. І воістину, цієї присяги дотримав.

В. Чорновіл: – Був чесним і порядним. Борцем за натурою. Стратегом і тактиком. Ще тоді говорив про загрозу втрати Криму, оскільки там базується російський флот, про те, що треба доносити демократичні ідеї на схід України. Наче у воду дивився… Мав гострий розум. Казав, коли йшов до трибуни виступати, за той час устигав обдумати те, про що говоритиме. Був прекрасним оратором і талановитим організатором.

– Знаю, що ви не сумніваєтеся: В’ячеслава Чорновола у тій трагічній ДТП 18 років тому вбили. Чому?

Я. Кендзьор: – Кучмівський режим, який тоді був на повідку Москви, не міг спокійно спостерігати активну позицію В’ячеслава Чорновола. Не було жодного виступу, щоби Чорновіл не розповідав, яку злощасну роль відіграла у стражданнях України Москва і як вона шкодить розвитку України як самостійної держави. Напередодні президентських виборів 1999 року в Україні Москва дуже боялася, аби не сталося так, що Чорновіл візьме в них участь і переможе. А найпростіше (у їхньому розумінні) завжди було вирішити проблему, знищивши самого політичного лідера-патріота.

В. Чорновіл: – Для мене ця трагедія зовсім не загадкова. Я перечитала близько 50 томів справи перед тим, як її передали до суду. Неозброєним оком видно: це було замовне вбивство. Підтасували документи, дуже швидко знищили речові докази. Заявили, що це був нещасний випадок. Ми ж наполягатимемо, аби справу Чорновола довели до кінця. Хочемо бачити, що в нас справді, як запевняють у владі, є відповідальні слідчі і справедливі судді.

Наталія ВАСЮНЕЦЬ

Поділитися:

Дата: 24.12.2017 | 11:50


Приєднуйтесь до нашої спільноти в Facebook:

Анонси подій

Читайте також:Моніторинг захворювання COVID-19 в Україні

Підтверджено випадків

0

Всього одужало

0

Летальних випадків

0

COVID-19 на Снігурівщині

Підтверджено випадків

238

Всього хворіє

199

Всього одужало

38

Летальних випадків

1Безоплатна правова допомога