Головна Статті Оголошення Герої
не вмирають!
Освіта Культура Он-лайн трансляції
нарад
Учасникам АТО та членам їх сімей Що потрібно знати
про коронавірус?

Корисні сайти

Офіційний сайт Снігурівської районної ради Офіційний сайт Снігурівської міської ради Офіційний сайт Миколаївської облдержадміністрації Президент України Верховна рада україни Вісті Снігурівщини Вісті Снігурівщини ДЕРЖАВНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
У СПРАВАХ ВЕТЕРАНІВ ВІЙНИ 
ТА УЧАСНИКІВ АНТИТЕРОРИСТИЧНОЇ ОПЕРАЦІЇ Снігурівська молодіжна колегія Снігурівська центральна районна бібліотека

Обережно – сказ!

Снігурівське міжрайонне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області повідомляє про наступне.

Відповідно до повідомлення Центру громадського здоров’я, 11.01.2020 в Миколївську обласну інфекційну лікарню госпіталізований житель с. Благодатне, Арбузинского району Миколаївської області з попереднім діагнозом “Сказ. Маніфестна форма”. Згідно інформації управління охорони здоров’я Миколаївської облдержадміністрації, 12.01.2020 даний пацієнт помер.

В Україні останні 30 років епідемічна ситуація щодо захворювання людей на сказ є нестійкою. Реєструють поодинокі випадки захворювань.

Серед  диких   та   домашніх  тварин Україна  посідає  3  місце  в  Європі  з  поширення  сказу після  Російської  федерації  і  Білорусії.
В  Україні  епізоотія  сказу  триває  біля  60  років  і  спроби  її  обмежити  або  призупинити  мають  тимчасовий  успіх, а  тому  проблема  була  і  залишається  складною,  захворювання  має  тенденцію  до  подальшого  її  поширення.

Територія Снігурівського району стаціонарно неблагополучна по сказу. У 2019 році район був умовноблагополучний по сказу тварин. За період 2018 року було виявлено три вогнища цього захворювання, а саме: у м. Снігурівці (сказ ВРХ), с. Кобзарці (сказ котів) та с. Горохівському (сказ лисиці).

У Миколаївській області станом на 1 січня 2020 року діють карантинні обмеження у п’яти пунктах, із них два — по сказу шакалів (Очаківський р-н, НПП “Білобережжя Святослава”), по одному випадку у кота (Новодеський район), ВРХ (Братський район) та ДРХ (Березанський район). У Дніпропетровськй області станом на 01 січня цього року діяли п’ять карантинних обмежень по сказу тварин, а саме 2 у собак, 2 у лисиць, 1 у ВРХ. В Одеській області — чотирнадцять неблагополучних пунктів, а саме по сказу котів — чотири, по сказу лисиць — сім, та по одному по скамзу ВРХ, собак та шакалів.

Сказ це гостре інфекційне захворювання тварин і людини, спричинене нейротропним вірусом із роду Lyssavirys. Характеризується розвитком своєрідного енцефаліту зі стрімким пошкодженням центральної нервової системи.  Сказ вірусна, смертельна інфекція, розвиток якої у людини можна попередити введенням вакцини людям та вакцинацією тварин.

Джерелом та резервуаром збудника сказу є дикі та свійські хижі тварини, що належать до класу ссавців. Людина може заразитися сказом від інфікованої тварини через:

 • укуси;
 • подряпини та мікроушкодження шкіри;
 • потрапляння зараженої слини на слизові оболонки.

У контактний спосіб людей найчастіше інфікують коти і собаки – з поміж свійської фауни, а в дикій природі – лисиці та вовки.

Особливу небезпеку становлять безпритульні тварини, зокрема собаки, для яких укус є інстинктивною реакцією для захисту території, членів зграї або здобуття їжі.

За даними ВООЗ, у 99% випадків смерті людини від сказу джерелом інфекції є собаки. Близько 40% жертв укусів ймовірно скажених собак – діти віком до 15 років.

Якщо Вас укусила чи лизнула безпритульна або дика тварина, негайно зверніться до лікаря ! Зволікання може коштувати життя!

Перша медична допомога після укусу

 1. Негайно викличте швидку медичну допомогу.
 2. Ретельно промийте укус протягом 5 хвилин 20% мильним розчином .
 3. За наявності кровотечі зупиніть її, притиснувши рану стерильною серветкою.
 4. Обробіть рану 3% розчином перикису водню або 0,05% розчином хлоргексидину. Не бажано використовувати антисептики, що містять спирт, через загрозу опіків.
 5. Накладіть на рану стерильну пов’язку .
 6. При легких укусах та укусах середньої важкості протягом дня зверніться по медичну допомогу в трампункт, де вам оброблять рану, за необхідності — введуть сироватку проти правця, дадуть вказівки, в які установи потрібно повідомити про підозрілу тварину.

Тому в будь – яких ситуаціях, коли укус завдано невідомою чи хворою твариною, або тварина захворіла, загинула чи зникла протягом 10 діб після укусу, постраждалому  проводять повний курс щеплень проти сказу.  Таких щеплень має бути шість: у день звернення до лікаря (0 –день) , а потім на 3-й , 7-й , 14-й –й , 30-й і 90-й дні. Антирабічна вакцина запобігає виникненню захворювання у 96-99% випадків. Вона ефективна у разі початку курсу не пізніше 14-го дня з моменту укусу чи обслинення.

Якщо укусила чи обслинила домашня тварина, попросіть власника надати документи, що підтверджують її щеплення.

Симптоми сказу

У людини інкубаційний період сказу, як правило, триває 1-3 місяці, але може варіюватися від одного тижня до року, залежно від низки факторів :

 • місця, кількості й глибини укусів (найнебезпечніші укуси в обличчя та голову загалом);
 • кількості й активності вірусу, що потрапив у рану;
 • віку постраждалого (діти вразливіші за дорослих);

Початкові симптоми сказу – підвищення температури та біль, а також незвичні або незрозумілі відчуття поколювання, пощипування чи печіння у місці пошкодження. Після появи симптомів захворювання, практично завжди, закінчується летально. У процесі поширення вірусу центральною нервовою системою розвивається прогресивне смертельне запалення головного і спинного мозку.

Є дві форми цього захворювання: активний і паралітичний сказ.

У людей з активним сказом характерні гіперактивність, гідрофобія (боязнь води) та інколи аерофобія (боязнь протягів або свіжого повітря). Смерть настає за кілька днів у результаті кардіореспіраторної зупинки.

На паралітичний сказ припадає близько 30% усіх випадків захворювання у людей. Ця форма сказу триває довше за попередню із легшим перебігом. М’язи поступово паралізуються , починаючи з місця укусу чи подряпини. Повільно розвивається кома, і настає смерть.

Боротьба зі сказом залишається однією з найскладніших проблем, яка може бути вирішена тільки загальними зусиллями: адміністративно-господарських служб, органів державної ветеринарної та гуманної медицини. Спрямованих на впорядкування утримання свійський тварин, перш за все собак і котів. Своєчасну вакцинацію, відловлювання бездоглядних особин, регуляцію чисельності популяції диких м’ясоїдних у природніх умовах, широку інформацію населення, особливо власників, щодо цієї хвороби та дотримання правил утримання домашніх тварин.

Профілактична вакцинація м’ясоїдних в Україні є майже єдиним методом профілактики проти сказу. Інші види тварин та люди щеплюються тільки вимушено.

Поділитися:

Дата: 16.01.2020 | 17:50


Приєднуйтесь до нашої спільноти в Facebook:

Анонси подій

Читайте також:Моніторинг захворювання COVID-19 в Україні

Підтверджено випадків

0

Всього одужало

0

Летальних випадків

0

Моніторинг захворювання COVID-19 на Снігурівщині

Виявлено випадків

8

Всього одужало

4

Всього хворіє

4

Летальних випадків

0Безоплатна правова допомога