Визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини
Якщо спадкоємець протягом встановленого строку не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
У разі пропущення шестимісячного строку для прийняття спадщини, може бути встановлено додатковий строк для її прийняття з наступних підстав:
- за письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину;
- на підставі судового рішення про встановлення додаткового строку, достатнього для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до ст. 1272 ЦКУ позов про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини подається:
- у разі відсутності письмової згоди всіх спадкоємців, які прийняли спадщину, на подання спадкоємцем, який пропустив шестимісячний строк, заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори;
- у разі пропуску шестимісячного строку подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори та відсутності інших спадкоємців, які прийняли спадщину та могли б дати письмову згоду на подання цієї заяви.
Поважні причини пропуску строку для прийняття спадщини
Як вказує судова практика, поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини вважаються причини, пов’язані з об’єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення дій для прийняття спадщини, а саме:
- тривала хвороба;
- перебування спадкоємця тривалий час за межами України;
- відбування покарання в місцях позбавлення волі;
- перебування на строковій військовій службі в Збройних Силах України;
- необізнаність спадкоємця про наявність заповіту
- тощо.
При цьому судами до уваги беруться переважно письмові докази – довідки медичних установ про стан здоров’я та проходження курсу лікування, довідки про перебування особи у відрядженні чи за межами України, інші довідки, акти, листування, що містять відомості про обставини, які перешкоджали зверненню спадкоємця до нотаріальної контори у встановлені строки.
Разом з цим, у п. 2 інформаційного листа Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» від 16.05.2013 № 24-753/0/4-13 зазначено, що судами не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини як:
- юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини,
- необізнаність особи про наявність спадкового майна,
- похилий вік,
- непрацездатність,
- незнання про існування заповіту,
- встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини (наприклад, встановлення факту проживання однією сім’єю),
- невизначеність між спадкоємцями хто буде приймати спадщину,
- відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини,
- несприятливі погодні умови.
Відповідно до роз’яснень Пленуму Верховного Суду України, повторне визначення судом додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини одним і тим же спадкоємцем законодавством не передбачено. Якщо рішенням суду спадкоємцю раніше було визначено додатковий строк для прийняття спадщини і він цим не скористався та не прийняв спадщину, то в подальшому цей спадкоємець не може знову ставити питання про визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини.
Належні відповідачі
Належними відповідачами у спорах про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини є спадкоємці, які прийняли спадщину, а у випадку відсутності таких – територіальні громади в особі органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини (відповідні сільські, селищні, міські ради).
Куди звертатися?
Згідно з листом Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 10.07.2012 № 6-47/0/9-12 та листом Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 № 24-753/0/4-13 позови спадкоємця про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини поширюються правила виключної підсудності і вони пред’являються за місцем знаходження майна або основної його частини, якщо такі позови виникають із приводу нерухомого майна.
Вартість!?
Згідно ст. 4 Закону України «Про судовий збір» розмір судового збору за подання відповідної позовної заяви складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Див. додатково Зразок позовної заяви про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини
Отримати консультацію з правових питань можна у Миколаївському місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги, який працює за адресою: 54056, м. Миколаїв, вул. Космонавтів, 61, тел. (0512) 44-54-60, 44-54-61
Перейти на офіційну сторінку на Facebook можна за посиланням: https://www.facebook.com/1mykolaiv.centr.BVPD/
Цілодобово функціонує єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги – 0 800 213 103. Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України безкоштовні.
Ще більше консультацій на інформаційному ресурсі WikiLegalAid, який можна знайти за посиланням wiki.legalaid.gov.ua.
Місце розташування та контакти відділів бюро правової допомоги:
Дата: 18.11.2019 | 11:38 |
Приєднуйтесь до нашої спільноти в Facebook:

Анонси подій

Читайте також:
В Снігурівці пішов з життя ветеран Другої Світової війни
З глибоким сумом повідомляємо, що на 98 році пішов з життя ветеран Другої Світової війни Григорій Корнійович Середа. Народився Григорій Корнійович у 1923 році, пережив голодомор та страшні лихоліття Другої Світової війни. Напередодні війни Григорій Корнійович поїхав на навчання в Миколаїв – у школі ФЗО здобував професію зварника. Після закінчення був направлений на роботу в […]
Президент оголосив 23 січня днем жалоби у зв’язку з трагедією в будинку для літніх людей у Харкові
Президент України Володимир Зеленський підписав Указ № 23/2021 «Про оголошення в Україні дня жалоби». У зв’язку з трагедією, що сталася 21 січня 2021 року внаслідок пожежі в будинку для літніх людей у місті Харкові та призвела до людських жертв, а також з метою вшанування пам’яті загиблих 23 січня в Україні оголошено днем жалоби. Відповідно до […]
Помер учасник АТО зі Снігурівщини
З глибоким сумом та скорботою повідомляємо про передчасну смерть демобілізованого учасника АТО Зелюкіна Дениса Миколайовича, родом з села Кобзарці. У Дениса залишилася сім’я – батько, мати та єдина улюблена донечка. Висловлюємо щирі співчуття сім’ї, близьким, друзям та побратимам з приводу цієї тяжкої, непоправної втрати. Вічна пам’ять! Поділитися:
За останню добу на Снігурівщині виявлено 4 випадки захворювання на COVID-19!
За інформацією Миколаївського обласного штабу з ліквідації наслідків НС за минулу добу станом на 22 січня 2021 року у Снігурівському районі виявлено 4 нових випадки захворювання на COVID-19. За весь час спостереження у районі було виявлено та підтверджено 418 випадків захворювання на COVID-19. Зафіксовано 1 летальний випадок від COVID-19. Відповідно до інформації інформаційно-аналітичної системи ДП «Медичні закупівлі України» (система MEDdata), станом на 10:00 22.01.2021 на стаціонарному […]
Ігор Карпєєв: «Майбутнє нашої нації – у сильній, єдиній Соборній Україні»
Двадцяте століття залишило нам у спадок вершинні події минулого, які, віддаляючись, не втрачають своєї значущості та актуальності, потребуючи осмислення сконцентрованого в них історичного досвіду боротьби українського народу за свободу, незалежність, державність. До таких подій належить 22 січня 1919 року – день ухвали Акту Злуки Української Народної Республіки і Західно-Української Народної Республіки. Цій даті судилося навічно […]
