Головна Статті Оголошення Герої
не вмирають!
Освіта Культура Он-лайн трансляції
нарад
Учасникам АТО та членам їх сімей Що потрібно знати
про коронавірус?

Корисні сайти

Офіційний сайт Снігурівської районної ради Офіційний сайт Снігурівської міської ради Офіційний сайт Миколаївської облдержадміністрації Президент України Верховна рада україни Вісті Снігурівщини Вісті Снігурівщини ДЕРЖАВНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
У СПРАВАХ ВЕТЕРАНІВ ВІЙНИ 
ТА УЧАСНИКІВ АНТИТЕРОРИСТИЧНОЇ ОПЕРАЦІЇ Снігурівська молодіжна колегія Снігурівська центральна районна бібліотека

ПРОГНОЗ фітосанітарного стану та рекомендації щодо захисту озимих культур у господарствах Миколаївської області  на ранньовесняний період 2019 року

В осінній період 2018 року розвиток шкідливих організмів на посівах озимих культур мав помірний характер, спостерігалася локальна шкодочинність шкідників та ураження рослин хворобами. Виключення становили посіви озимого ріпаку, де спостерігалося поширення комплексу шкідників.

В грудні 2018 року спостерігалася нестійка погода, з коливаннями температур і чергуванням снігу та дощу. Середньомісячна температура повітря була в межах норми та становила від 1,2°С морозу до 0,4°С тепла.

Погода в січні 2019 року була нестійкою та визначалася виходом серії південних циклонів з активними атмосферними фронтами. Середня місячна температура була на 1-2⁰С вище норми та становила 0,7-3,8°С, максимальна температура повітря підвищувалася до 5-10⁰С.

В лютому спостерігалася аномально тепла та суха погода. Середня місячна температура була значно вище норми та становила 1-2⁰С тепла. Мінімальна температура повітря знижувалася майже до 13°С морозу, а максимальна підвищувалася до 16°С тепла. Середня місячна кількість опадів за лютий становила 37-49 мм (106-150% норми).

 

ЗЕРНОВІ КУЛЬТУРИ

Протягом ранньовесняного період загрозу посівам озимих зернових культур становитиме комплекс шкідливих організмів: хлібна жужелиця, злакові мухи, хлібні блішки, п’явиці, озима совка та мишоподібні гризуни, серед хвороб – борошниста роса, септоріоз та гельмінтоспоріозні плямистості.

За даними грунтових обстежень хлібною жужелицею заселено 25% посівів озимих зернових культур. Найбільший зимуючий запас шкідників зберігається у Баштанському, Березанському, Первомайському, Снігурі-вському та Очаківському районах, де їх чисельність складає 0,8-1,4 екз./м². Відновлення живлення фітофага відбуватиметься за підвищення середньо-добових температур до +8+10°С.  Найбільш активний період шкодочинності жужелиці очікується протягом ІІІ декади березня – ІІ декади квітня .                                                                                           

Першочерговим заходом для попередження пошкодження посівів личинками шкідника є проведення обстежень, зокрема по стерньових попередниках. При локальному розповсюдженні шкідника обробляють осередки пошкодження з охопленням 10-15 метрової зони навкруги них, за дифузного розселення – обробляється вся площа.

В квітні очікується підвищений рівень шкодочинності злакових мух (гесенська, пшенична, шведська). З підвищенням температури відбуватиметься заляльковування личинок, після чого розпочнеться виліт мух, що зазвичай спостерігається в І-ІІ декадах квітня. Через 5-10 днів після яйцекладки відбуватиметься відродження личинок, які пошкоджуватимуть рослини. Основну увагу необхідно звернути  на ярі зернові в період сходів, де можливе формування осередків з підвищеною чисельністю шкідника. Друге покоління шведської мухи завдаватиме шкоду сходам кукурудзи. Сприятимуть розвитку мух тепла та суха погода.

З підвищенням  температурного режиму, прогнозовано в І декаді квітня, посіви почнуть заселятися хлібними п’явицями та хлібними  блішками. В осередках високої чисельності шкідників можливі значні пошкодження рослин. Характерними ознаками пошкоджень п’явицями є продовгуваті наскрізні отвори на листовій пластині. Блішки зіскоблюють м’якоть з верхньої сторони листка, внаслідок чого пошкоджені ділянки мають вигляд вузьких продовгуватих смужок і плям, розкиданих по всьому листку.

У ранньовесняний період можлива осередкова шкодочинність озимої совки та інших видів підгризаючих совок. При прогріванні грунту на глибині 20 см до 10°С, гусениці підніматимуться у поверхневі шари грунту, їх живлення прогнозовано триватиме до ІІ декади квітня, після чого відбуватиметься заляльковування.

Восени минулого року погодні умови сприяли розвитку хвороб, що призвело до накопичення значного зимуючого запасу їх збудників.

Інфекційний запас борошнистої роси зберігається на 10% площ та 2-3% рослин пшениці. Зараження рослин відбуватиметься при зростанні температурного режиму до +3-5°С. За оптимальних умов: +14+17°С та 90-100% вологості повітря, інкубаційний період в середньому триватиме 4-5 днів. Першочергово уражуватимуться загущені посіви та посіви на підвищеному азотному фоні.

З відновленням вегетації на посівах озимого ячменю продовжиться розвиток гельмінтоспоріозних плямистостей, запас інфекції яких зберігається на 20-30% площ. Сприятимуть поширенню хвороби помірні температури (+18+20°С) та підвищена вологість повітря. Першочерговими заходами для обмеження шкодочинності гельмінтоспоріозів є проведення профілак-тичних фунгіцидних обробок у фазу весняного кущення. Інфекційний запас септоріозу зберігається на 10-20% площ та 2-3% рослин озимої пшениці. Проростання спор збудника септоріозу відбувається за 100% відносної вологості та температури +4°С (оптимум +20+24°С). Інкубаційний період хвороби в залежності від температури складає 7-25 днів. Особливо сильний розвиток хвороби відбуватиметься за частих дощів при оптимальних температурах і слабких вітрів. Джерелом інфекції септоріозу є уражене листя, рослинні залишки, додатково – дикоростучі злакові трави.

ОЗИМИЙ РІПАК

На посівах озимого ріпаку після відновлення вегетації шкодитиме ріпаковий пильщик. Зимуючий запас якого зберігається на 10-30% посівів ріпаку, за щільності 0,5-2,0 личинки на кв. м. Живлення шкідника прогнозовано триватиме впродовж ІІІ декади березня – ІІ декади квітня. Літнє покоління пильщика також шкодитиме на дозріваючих посівах ріпаку та гірчиці. Після перезимівлі посіви ріпаку заселятиме стебловий прихованохоботник, а починаючи з  середини квітня цілий комплекс шкідників – квіткоїди, листоїди, клопи, тощо.

При підвищенні температурного режиму рослини ріпаку уражуватимуться фомозом, переноспорозом та борошнистою росою, запас інфекції яких зберігається на 30-50% посівів. Інтенсивність ураження наростатиме по мірі зростання температури повітря, сприятиме розвитку збудників наявність вологи.

 

Мишоподібні гризуни

За даними проведеного фітосанітарного моніторингу посівів сільськогосподарських культур встановлено, що популяція мишоподібних гризунів знаходиться у пригніченому стані та характеризується низькими показниками життєдіяльності. Однак, за сприятливих погодних умов протягом березня, зокрема відсутності значних опадів, в осередках поширення та на ділянках суміжних з лісосмугами, можливе наростання чисельності гризунів.

Для попередження пошкодження посівів, потрібно продовжити моніторинг та за необхідності провести захисні обробки дозволеними препаратами.

 

В. о. начальника Головного управління

Держпродспоживслужби в Миколаївській області                             Олег КАЛНАУС

 

Додаток до «Прогноз фітосанітарного стану та рекомендації щодо  захисту озимих культур у господарствах  Миколаївської області  на ранньовесняний період 2019 року»

 

РЕКОМЕНДАЦІЇ

щодо захисту озимих культур від шкідливих організмів

у ранньовесняний період в Миколаївській області

 

Феноло-гічний строк Мета і умови проведення заходу Зміст заходу Назва діючої речовини препарату*
Озимі зернові
Фаза вес-няного кущіння

 

Проти бур’янів,

кореневих гнилей, борошнистої роси, іржі, інших хвороб, злакових мух та для підвищення стійкості рослин

Ранньовесняне боронування посівів впоперек рядків, прикореневе підживлення азотними та іншими добривами з додаванням мікроелементів  
Захист посівів від бур’янів, в першу чергу на зріджених посівах Обприскування посівів одним із препаратів.

Для комплексного контролю за різновидовим складом бур’янів доцільним є застосування бакових сумішей.

Гербіциди використовуються відповідно до регламентів застосування

Амідосульфурон, 750 г/кг;  Бентазон, 480 г/л;

Трибенурон-метил, 750 г/кг**;

2,4-Д, 344 г/л + дикамба, 120 г/л;

2-етилгексиловий ефір 2,4-Д, 850 г/л; Просульфурон, 750 г/кг**;

Метсульфурон-метил, 600 г/кг

 

Вразі перевищення чисельності личинок хлібного туруна              понад 2-3 екз./м².

Гусениць озимої та інших видів совок  – при чисельності понад 2-3 екз./м²

Обприскування одним з препаратів, або застосування бакової суміші інсектициду з додаванням  гербіцидів Альфа-циперметрин,      100 г/л;

Хлорпірифос, 500 г/л + циперметрин, 50 г/л; Хлорпірифос, 480 г/л;

Диметоат, 400 г/л

Захист посівів від борошнистої роси, септоріозу, гельмінтоспоріозу та інших хвороб Обприскування посівів окремо фунгіцидами або при необхідності в суміші з іншими засобами захисту рослин при їх сумісності Карбендазим, 500 г/л;

Флутріафол, 250 г/л;

Флутріафол, 117,5г/л + карбендазим, 250 г/л;

Епоксиконазол, 187 г/л + тіофанатметил, 310 г/л;

Тебуконазол, 167 г/л +        тріадименол, 43 г/л +  спіроксамін, 250 г/л

Озимий ріпак
Віднов-лення вегетації Проти бур’янів, хвороб. Для підвищення стійкості рослин Розпушування міжрядь. Боронування, підживлення азотними добривами  
Утворен-ня розетки Ріпаковий пильщик, прихованохоботник

Економічний поріг шкодочиності (ЕПШ) – 2 екз./м²

Обприскування інсектицидами Диметоат, 400 г/л +          гамма-цигалотрин, 4 г/л;

Хлорпірифос, 500г/л + циперметрин, 50 г/л;

Зета-циперметрин, 100 г/л

Переноспороз, фомоз, та інші хвороби Обробка фунгіцидами

(за перших ознак хвороби)

Метаксил-М, 40 г/кг +      манкоцеб, 640 г/кг,

Тебуконазол, 250 г/л

Початок бутоні-зації Клопи, листоїди, квіткоїди, совки, прихованохобот-ники

ЕПШ – 2-3 екз./м²

Обприскування інсектицидами

 

Альфа-циперметрин, 100 г/л,

Дельтаметрин, 250 г/кг

       

* – використовуються зазначені або інші діючі речовини згідно «Переліку пестицидів та агрохімікатів дозволених до застосування в Україні», з дотриманням регламентів застосування та правил техніки безпеки;

**- можна використовувати від фази 2-3 листків.

 

Поділитися:

Дата: 06.03.2019 | 16:45


Приєднуйтесь до нашої спільноти в Facebook:

Анонси подій

Читайте також:Моніторинг захворювання COVID-19 в Україні

Підтверджено випадків

0

Всього одужало

0

Летальних випадків

0

COVID-19 на Снігурівщині

Підтверджено випадків

246

Всього хворіє

207

Всього одужало

38

Летальних випадків

1Безоплатна правова допомога