Снігурівка » Статті
Освіта Культура Он- лайн трансляції

Червоний Хрест в боротьбі з туберкульозом

24 березня відмічається Всесвітній день боротьби з туберкульозом.

Україна посідає друге місце після Російської Федерації серед країн Європейського регіону за показниками захворюваності на туберкульоз.

В Україні Миколаївська область , на жаль входить в трійку областей , де високий рівень захворюванності на туберкульоз...

Туберкульоз соціально залежне захворювання, особливо захворювання виявляються серед «груп ризику», серед осіб ,які ніде не працюють ,з низьким рівнем життя ,бездомні,які ведуть аморальний спосіб життя Туберкульозом може захворіти кожна людина , не залежно від соціального статусу і положення в суспільстві.Туберкульоз небезпечна хвороба ,дуже легко передається крапельним шлягом від хворої людини до здорової. Високий темп життя, нерегулярне та збалансоване харчування,стресові ситуації приводять до різкого зниження захисних сил організму ,що приводить до появи захворювання і його прогресування.Хвороба може проявлятися без кліничних симптомів і начальні стадії його можна виявити тільки при вчасному звернені до лікаря та при проходженні флюорографічного обстеження.

Крім зазначених категорій осіб, що мають підвищений ризик до цієї хвороби, на туберкульоз, можуть захворіти особи, в яких імунна система зазнала ослаблення через надмірне перевантаження і виснаження організму. Такі стани бувають при перевтомі, надмірній праці і постійних стресових ситуаціях, поганому харчуванні (у тому числі виснажливих гіпокалорійних дієтах), зловживанні алкоголем, наркотиками, тютюном тощо.

Інколи туберкульоз випадково виявляють в осіб, які вважають себе здоровими. Але при детальному опитуванні виявляється, що останнім часом він часто кашляв. Багато з перерахованих ознак туберкульозу можуть бути і при інших захворюваннях. Але розібратись у цьому може тільки лікар. Тому дуже важливо, щоб люди при прояві початкових симптомів захворювання негайно зверталися до нього. Успіх лікування залежить від самого хворого. Бездоганне дотримування вказівок лікаря щодо термінів лікування, дозування рекомендованих препаратів і режиму має першочергове значення.

Основними елементами оздоровчого режиму хворого є правильна зміна праці та відпочинку, добрий сон, раціональне харчування, свіже повітря, загартовування організму, фізичні вправи. Людина повинна відмовитися від шкідливих звичок, у першу чергу, від вживання спиртних напоїв, паління.

Не можна забувати і про правильне харчування. Для хворого на туберкульоз найбільш корисні не жири і вуглеводи, як вважали раніше, а білки та вітаміни, особливо групи В і С.

У нашій країні широко розгорнута робота по ранньому виявленню туберкульозу. З цією метою лікувальною мережею проводяться масові профілактичні огляди населення і флюорографія. Флюорографічне обстеження абсолютно нешкідливе для організму. Його повинні пройти усі без винятку один раз у два роки. Обов’язковому обстеженню раз на рік підлягають працівники шкіл, профтехучилищ, дитячих дошкільних та інших навчальних закладів, тваринницьких ферм і птахоферм, торгівлі, медики. Діти і дорослі, які проживають з туберкульозними хворими, повинні систематично перевіряти своє здоров’я у протитуберкульозному диспансері.

Лікування від туберкульозу доступно кожній особі і являється безкоштовним, а вчасне зверненя до лікаря знижує стан тяжкісті захворювання і гарантує його видужування.Боротьба туберкульозом поряд з ВІЛ –інфекцією і лікування мультирезистентних форм туберкульозу являються загальдержавною позачерговою задачею.

Національне Товариство виступило ініціатором впровадження в Україні контрольованого лікування. І саме цей метод впроваджували у життя, починаючи з 1999 року.

За цією програмою, крім надання патронажною службою ліків, призначених фтизіатром, закуповуються продуктові набори, які кожен хворий отримує систематично 2 рази на місяць.

Патронажна служба обласної організації Товариства Червоного Хреста розпочала роботу по проведенню контрольованого лікування з червня 2011 року, а Снігурівська районна організація Товариства Червоного Хреста розпочала лікування з червня 2013 року.За цей період Снігурівська районна організація Товариства Червоного Хреста України провела контрольоване лікування хворих на туберкульоз в амбулаторній фазі в рамках виконання проекту Зниження захворюваності на туберкульоз в Україні шляхом розширення та покращення доступу до високоякісних послуг з профілактики та лікування туберкульозу, що фінансується Глобальним Фондом боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією за напрямком «Медико-соціальний супровід та формування прихильності до лікування туберкульозу».

Впроваджується програма Глобального фонду по боротьбі з туберкульозом , де Червоному Хресту запропоновано вести амбулаторне долікування хворих і в Снігурівському районі з червня 2013 р, якою охоплено 10 чол, із них: 4 чол. по м. Снігурівка, 6 чол. по селу. Всього за цей період вилікувано 7 осіб, 3 особи продовжують лікування.

Під час проведення амбулаторного лікування на фазі продовження, хворі на туберкульоз отримали додаткове харчування у вигляді продуктових пайків Масові профілактичні огляди населення і флюорографія допомагають своєчасно виявити хворих на туберкульоз і забезпечити їх лікування. Обов’язково відвідайте кабінет флюорографії — без запису і черги!

Т.А.Баніт
Голова Снігурівської районної організації Червоного Хреста