Освіта Культура Он- лайн трансляції

«Добре, що ми не одні і що перепони, з якими стикається реформа, розуміють інші і підтримують нас», - В’ячеслав Негода

Найрезультативніша і найпомітніша серед інших є реформа місцевого самоврядування та територіальної організації влади на засадах децентралізації. Про це йдеться в аналітичній записці Національного інституту стратегічних досліджень  (НІСД) "Формування об’єднаних територіальних громад: стан, проблемні питання та шляхи їх вирішення".

НІСД проаналізував динаміку формування об’єднаних територіальних громад, розвиток законодавчо-нормативного та інституційного забезпечення реалізації реформи територіальної організації влади на засадах децентралізації.

У документі зазначається, що «реформа децентралізації отримала доволі широку підтримку громадськості та експертного середовища України. Причому найвищу підтримку реформи зафіксовано у регіонах, що є лідерами у формуванні об’єднаних територіальних громад».

Так у дослідженні наводяться дані Моніторингу сприйняття прогресу реформ , проведеного у березні 2017 року компанією TNS в Україні для Національної ради реформ, згідно з яким більше половини опитаних (55%) підтримують впровадження децентралізації і лише 15% не підтримують.

Результати другої хвилі всеукраїнського дослідження «Децентралізація та реформа місцевого самоврядування» (грудень, 2016), які наводяться в аналітичній записці НІСД,  свідчать про зростання обізнаності, підтримки та позитивних очікувань від реформи децентралізації. «Якщо у 2015 році лише 19% опитаних відзначали певні зміни на краще у своєму населеному пункті в результаті збільшення місцевих бюджетів, то на кінець 2016 року таких людей було майже у 2,5 рази більше – 46%».

НІСД відзначив, що у 2016 році відбувся суттєвий прогрес у формуванні ОТГ. Їх кількість зросла у 2,3 рази і на початок 2017 року в Україні налічувалося 366 ОТГ. Ще 47 громад навесні провели перші місцеві вибори. Також в аналітичній записці відзначається і те, що прийняття в цьому році низки законів в контексті реформи, процес утворення ОТГ отримав новий імпульс до активізації. Як відомо,на сьогодні вже 123 ОТГ очікують від ЦВК рішення про призначення на їх території перших місцевих виборів. Більше 200 ОТГ – завершують формальні процедури  об’єднання.

У дослідженнях НІСД продемонстрував значну нерівномірність між регіонами у проведенні процесу об’єднання територіальних громад. Якщо у Тернопільській області сформовано 36 ОТГ, в Дніпропетровській – 34, Житомирській – 32, то в Київській області всього 2 ОТГ, Харківській і в Закарпатській – по 5 ОТГ.

«Значна відмінність між регіонами за динамікою формування об’єднаних територіальних громад, запровадження механізму співробітництва громад передусім обумовлена різним ставленням місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування в регіонах до запровадження реформи децентралізації», - йдеться в аналітичній записці НІСД.

Дослідники констатували і труднощі, які виникають в процесі реформування системи місцевого самоврядування, і про які щоразу публічно заявляє Мінрегіон України. Саме це Міністерство є ключовим у процесі децентралізації влади і постійно працює над пошуком шляхів вирішення кожної перепони в реалізації реформи.

Перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства В’ячеслав Негода підтверджує, що процес створення ОТГ стикається із супротивом з боку окремих районних державних адміністрацій, місцевих рад та місцевих еліт.

«Ми отримуємо сигнали з регіонів від сілі селищ, як деякі місцеві адміністрації «допомагають» їм впроваджувати реформу. Хтось боїться втратити свої посади, хтось – вплив на місцеві ради. Коли нам стає відомо про такі факти, коли вони знаходять своє підтвердження, ми реагуємо, в тому числі, направляємо відповідні матеріали до секретаріатів Адміністрації Президента та Кабінету Міністрів», - розповів В’ячеслав Негода. Він також додав, що є факти звільнення керівництва місцевих адміністрацій.

Вкотре Перший заступник Міністра наголосив на важливості законодавчого врегулювання питання  розподілу повноважень між органами місцевого самоврядування та органами виконавчої влади.

«Добре, що ми не одні. Добре, що цю проблему і інші, з якими стикається реформа, бачить Інститут стратегічних досліджень. Нам дуже важлива підтримка. Маємо 5 ОТГ, межі яких повністю співпадають з межами районів. І на цих територіях, окрім рад ОТГ, діють і районні ради, і райдержадміністрації. Досвід показав, що без відповідного законодавчого врегулювання, вирішити питання розподілу повноважень і ефективної організації влади на таких територіях видається неможливим. У Парламенті на розгляді є законопроект, покликаний вирішити ці питання. Є там і інші законопроекти, спрямовані на удосконалення процесу виконання завдань реформи. Ми безперервно голосно говоримо про те, що парламентарі мають якнайшвидше прийняти ці закони: проводимо спільні засідання, круглі столи, експертні зустрічі. Настільки вони нас почули, побачимо цього тижня. Це останні перед депутатськими канікулами тиждень планерних засідань сесії», - прокоментував Перший заступник Міністра.

Дата: 13.07.2017    Всі новини розділу →